První dojmy  při návštěvě tohoto ostrova jsou  určitě velmi příjemný svěží vzduch, slunce a spousta a spousta květin. Jak ostrov objevujete, dá se zde najít mnohem víc. Divoké severní pobřeží, horské stezky, pralesy, výborná kuchyně a víno, úžasná kultura, a všudypřítomná pohoda. Můj stručný cestopis vám nabídne pohledy na místa, které mě nejvíce zaujaly a pár informací k tomu.

     
 

Východ slunce na Pico do Arieiro je nádherná zážitek. Mraky se převalují přes centrální horský masiv ostrova. Všude vládne ticho. Sem tam kolem prolétne hejno ptáků aby v zápětí zmizeli v propasti před vámi. Je to jako být na střeše světa, odtrženi od reality. Krajina kolem se během hodiny mnohokrát promění jak slunce vychází nad mraky a začíná nový den. Z tohoto bodu se vydejte na šestihodinový trek mezi dvěma nejvyššími vrcholi ostrova z Pico do Arieiro na Pico Ruivo. Stezka vede skalimi a tuneli. Často nevidíte kam dál jak je cesta klikatá a sejdete taky nespočet schodů. Pozor na aktuální značení, někdy jsou části cesty uzavřené, protože už prostě nejsou. Komu se točí hlava, ten bude mít o zážitek postaráno. Výhledy podél trasy a z obou vrcholů stojí rozhodně za to.

   
     
   
   
 
   
   

Madeira je vyhlášená hlavně Levádami. Cesty kolem nich jsou plné květin, krásných výhledů a vodopádů. Levadyjsou vlastně  zavlažovací kanály dopravující vodu z jedné části ostrova na druhou, konkrétně ze severu na jih. Táhnou se kopci stovky a stovky kilometrů. Často vedou podél strmých úbočí, hustým lesem i tunely. Nezapomeňte si baterku. Výhodou je, že podél nich jdete po vrstevnici. Užijete si proto výhledy a nemusí to být příliš náročné. Tyto cesty bývají zejména v letních měsících doslova v květu. Občas v Levádě uvidíte i pstruhy, které tam místní vysazují. Jednou z pěkných lokalit je sedlo Ecumeada odkud vedou turistické cesty do několika stran. Další je pak oblast pstruží farmy Ribeiro Frio a údolí Rabaçal.

   
   
   
   
   
   
   

Východní pobřeží ostrova tvoří skalnatý poloostrov Ponta de Sao Lourenco. Krajina je tady odlišná od zbytku ostrova, na pohled pustá  prakticky bez vegetace. Po stezce můžete dojít až téměř na úplný konec poloostrova s krásnými výhledy na moře a skalnaté břehy, který hrají barvami.

   
   
   
   
 

Hlavní město Funchal je opravdové centrum života na ostrově. Po celý rok se zde (a nejen zde) koná řada kulturní a společenských akcí. V únoru je to například festival a jarmark, kdeochutnáte místní speciality. V červnu se pak konají přehlídky ohňostrojů, které můžete pozorovat jak z pevniny tak z moře. Úžasná podívaná v kombinaci s večerním výhledem na okolní osvětlené svahy, přístav s obřími loděmi a oceán. Večerní život je tu bohatý a nejlépe ho podpořit dobrou večeří přímo v jedné z mnoha restaurací v úzkých uličkách. Doporučuji rybu se sklenkou červeného vína. Po jídle vždy dostanete ochutnat místní madeirské víno, sladké a alkoholické. O místním víně se návštěvník nejvíc dozví v místních sklepech, třeba společnosti Blandy's. Další z nápojů je Poncha, čerstvě vylisované ovoce s medem a bílým rumem, ručně rozmíchané ve džbánku. Vyhlášená městská tržnice nabízí zejména květiny, víno, ovoce všeho druhu a také ryby. Ty si zde vyberete přímo od rybářů.

.
 
       
   
       
   
   
       
 

Počasí na ostrově je velmi příjemné po celý rok. V létě teplo s minimem srážek, dá se koupat i opalovat. Vše kvete. V zimních měsících se teplota jen mírně sníží, zeleně je stále dostatek a zimní bunda rozhodně potřeba není. Může však zapršet. Mimo nejvyšší vrcholky se nachází část turistických tras ve výškách kolem 1500mnm, kde se drží mraky a tak se setkáte i na Madeiře s hustou "mlhou".

Celý ostrov je možné procestovat autem. Řízení často strmých, úzkých úseků horských silnic je adrenalinový zážitek. Každopádně je to nejlepší volba jak se podívat do míst, kam turistické autobusy nejezdí. Jen pozor na padající kamení a průjezdnost některých silnic.

 
       
       
       
       
   
 

Z mnoha atrakcí na ostrově stojí za návštěvu také tropická botanická zahrada ve vesničce Monte přímo na kopci nad hlavním městem Funchal. Dostanete se tam pohodlně lanovkou z pobřeží. Suvenýry se dají koupit jak v hlavním městě, tak také třeba u Ribeiro Frio. Jsou to tradiční čepice a další oblečení, víno a další místní dobroty. Přímo v lese na cestě ke krásné vyhlídce Balcões možná narazíte na babičku prodávající domácí med, je výborný.

Kdo má rád přírodu, dobré jidlo a pití, si tohle místo jistě zamiluje.